VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

Velký bratr tě vidí! Koho sleduju na internetu?

kde hledat inspiraci

Kde se něco nového naučit? Kde hledat inspiraci nejenom v byznysu a blogování? Denně na internetu přibývají tisíce článků, desetitisíce minut videí a nepřeberné hromady fotek. Jak si z té záplavy “informací” vybrat to své? To už je na každém z nás. Avšak v tomto článku ti dám tipy, kam já chodím pravidelně čerpat svou múzu.

Kde hledám inspiraci? Kdo je má “podnikavá múza”?

Poslední dobou bych řekla, že onou múzou je především mé malé nomádě. Pozoruji ho den za dnem jak nějaký seriál na Netflixu. Epizody nemají konce (obzvlášť když nechce večer usnout). Pokaždé zjistím něco nového a celkově mě učí velké trpělivosti (jsem cholerik). V neposlední řadě mě učí se nikdy nevzdávat. Že se mu nedaří popolézt? Nevadí, za pár minutek to zkusí zas. A znova. Po sto padesáté. Ani já se pak nechci vzdát, když se mi zrovna nedaří…

Ale to jsem hodně odběhla. Žerty stranou! Od té doby, co jsem zanechala původní profese v IT a začala plavat ve vodách online marketingu, pořád někoho sleduji. Za ty roky se mé chutě přirozeně proměňují s tím, jak se vyvíjím já. Rovněž se mi mění forma obsahu, který konzumuji. Dříve jsem preferovala blogové články, dneska už nepohrdnu dobrými Insta stories či videi na Youtube.

Řada obsahu na mě někde “vybafne”, jednorázově ho zkonzumuji a jdu dál. Nevracím se pravidelně. Mám jen pár “influencerů” (možná lépe řečeno tvůrců, kreativců…), které sama opakovaně vyhledávám znovu a znovu. A právě o ně se s tebou podělím.

1) Web Martina Rosulka

Za vším, čím jsem si v podnikání prošla, hledej Martina Rosulka z webu Digitální nomádství. Právě u něj jsem v roce 2016 poprvé četla něco o tom, že lze pracovat a při tom cestovat. Bez dovolené z práce! To on mě nadchnul do copywritingu, dohodil velkou zakázku a sem tam poradil po Skypu.

Na webu zdaleka nepíše jen o digitálním nomádství a zemích, které pracovně navštívil. Najdeš u něj rovněž řadu článků o investicích, zejména pak kryptoměnách. Martin jde ve všech tématech do hloubky a rád sdílí své znalosti. To se mi na něm právě líbí a snažím se o to stejné na vlastním webu.

Tip z Nomádské stezky: Pokud tě láká pracovat na dálku a přemýšlíš, kde hledat inspiraci mezi nomády, přečti si článek Jak se stát digitálním nomádem krok za krokem.

2) FB skupiny Ingrid Dach

Ingrid je krásným příkladem toho, kdy žačka přerostla svou učitelku. 😀 Inka byla jednou z prvních, kterou jsem přivedla do světa copywritingu. Tato maminka tří dětí nejen, že píše výborné texty pro své klienty, ale zvládá i domškoláctví a podnikání. Aktuálně vede dvě uzavřené facebookové skupiny, ve kterých shrnuje zajímavé myšlenky od předních zahraničních podnikatelů v online marketingu. A právě tyto dvě skupiny sleduju.

V placené skupině Učíme se od nejlepších v online podnikání se několikrát týdně dočteš výtah z webinářů, podcastů a rozhovorů takových osobností, jakými jsou Lenka Lutovská, Amy Porterfield, Sigrun a další. Jako nic nestíhající matka oceňuji, že si za mě někdo poslechne několikahodinové vysílání a to nejdůležitější mi naservíruje přímo pod nos na jednom místě. Navíc v češtině. 😀

Pokud se hned nechceš připojit do placené skupinky, omrkni Inčinu druhou skupinu, která je zdarma – Inspirujeme se u nejlepších v online podnikání.

3) Podcast Lindy Martiškové

Nerada marním čas, a tak ho (snad) efektivně využívám i při kočárkování a vaření. Poslouchám podcasty, a to nejraději se vzdělávacím přesahem. Už dříve jsem sepsala 7 podcastů, které mě nějak rozvíjejí, ale aktuálně se opakovaně vracím pouze k podcastu Podle sebe od Lindy Martiškové.

Ačkoliv Linda je stejně jako já nomádka a freelancerka, podcast se nevěnuje pouze podnikání. Linda by si moc přála, abychom všichni žili naše životy podle sebe – tvořili si je tak, abychom byli spokojení. Zve si hosty z různorodých oborů (ekologie, přírodní kosmetika, ženské rituály a další). Navíc je tento podcast doprovázen řadou dalších aktivit – offline setkání, seberozvojovými kartami Podle sebe, vzdělávacími workshopy apod.

4) E-maily Elny Cain

Maminka dvojčat byla vůbec mou první zahraniční inspirací, kterou jsem dokázala sledovat pravidelně. A to i přes nutnost rozumět v angličtině. 😀

Elna stejně jako já je copywriterkou na volné noze a na blogu učí zájemce, jak psát pro klienty. Paradoxně jsem ji objevila až poté, co jsem sama něco podobného začala dělat na svém blogu. Mohu tak porovnávat zahraniční scénu s tím naším českým rybníčkem.

Elna Cain dává skvělé tipy, kde najít klienty, jak si vytvořit portfolio práce i jak překonat kreativní blog. Jsi-li začínající copywriter, její web je skvělé místo, kde hledat inspiraci (samozřejmě až po tom mém :D). Co určitě doporučuji, tak přihlásit se k odběru e-mailů. Od Elny nečtu ani tak nové články, jako každý její příchozí e-mail – má je nenucené s krásnou ukázkou storytellingu.

kde hledat inspiraci

Náhled úvodní stránky webu Elny Cain

5) Videa Marie Forleo

Marie je další ze zahraničních podnikatelek, kterou aktuálně sleduji skoro denně. Objevila jsem ji právě díky Inčiné facebookové skupině. Odebírám její Youtube kanál a vybírám si tam videa hlavně o podnikání. Mimochodem, je to pro mě skvělý trénink angličtiny, neboť Marie u nich má přepis a mluví dobrou americkou angličtinou. Za mě jsou videa ohromně motivují a nakopávající něco dělat, posouvat se z komfortní zóny. Ostatně i Mariino motto tě donutí hned něco začít podnikat:

“The world needs that special gift that only you have.” 

6) Instagram Anie Songe

Instagramu jako sociální síti jsem nepřišla moc na chuť. Vždy jsem myslela, že je to hlavně o hezkých fotkách a líbivých pózách (ani jedno mi nejde). Ale feed a jednotlivé posty Anetky alias Anie Songe mě moc baví. Anie je kreativní duše a všechny její příspěvky (i ty na blogu) mají hloubku. Co si budeme povídat, Anetka umí nejen kouzlit s písmenky, ale i se štětci po papíře.

Navíc je mámou malého Atreye, který je jen o pár měsíců starší než mé nomádě. Hltala jsem tak příspěvky od Anie už v době, kdy mi teprve rostlo těhotenské bříško. A neboj se, Anie rozhodně není žádná typická mama blogerka a už vůbec ne influencerka s mraky placenými spolupracemi.

7) Videa Verči “Weef” Šubrtové

Verča se nám v létě vdala, takže ofiko už je tuším paní Bernard. Mimochodem, u jejího svatební videa jsem si znovu potvrdila (i poplakala), že ji nesleduji pro nic za nic. Skvělý obsah, ještě lepší střih, úžasná bytost. A především je tou první, kde hledat inspiraci v případě témat jako udržitelné cestování, ekologický přístup k životu,… Nedávno se vrátila z Bangladéše, kde natočila celovečerní snímek na podporu tamních dětí.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Verča píše i blog o cestování a digitálním nomádství. Rovněž má poutavý instagram, kde popisuje, co zrovna dělá. A je jednou z mála na české scéně, kterou to cestování opravdu na full time živí. Já ji sleduji jen na Youtube.

Tip z Nomádské stezky: Když jsem zakládala svůj web, rozhovor s Verčou byl jedním z prvních příspěvků. Tehdy ještě pracovala pro klienty a přesouvala se z místo na místo. Inu můj tehdejší vzor a představa mého budoucího světa! 😀 Je pěkné sledovat, jaký kus cesty za ty další tři roky ušla.

8) Stories od Stáni Mrázkové Stiborové

Večerní uspávací kojení se neobejde bez stories od Stáni z Podnikání z pláže. Jednak mám hromadu času, než nomádě “ukojím” do spánku, druhak mě tato žena inspiruje od úplného počátku tohoto blogu. Nebudu se tajit tím, že bez ní by asi vůbec nevznikl.

Stáňa má řadu online kurzů, jak začít podnikat v online světě, spravuje web, tvoří posty na IG/FB, ale já ji nejvíc sleduji ve stories na IG i FB. Aktuálně sdílí tipy, jak posílit imunitu a celkově předcházet depresím a vyhoření v práci/podnikání. A zdaleka nemluví jenom o otužování a dechových cvičení Wim Hofa, která jsou teď všude populární.

V neposlední řadě ve stories u Stáni sleduju, kde zrovna se svou rodinou putuje. Je maminkou čtyř dětí, přičemž nejmladší Sofinka je o pouhý týden mladší jak mé nomádě. Mám tak skvělou inspiraci, kam se chci s dítětem podívat i já.

Co víc, Stáňa má zmáknutý marketing (rozhodně není agresivní) a umí vytvářet různorodé příspěvky – není to žádná nuda typu jedna fotka za druhou. Nikdy nevíš, s čím tě zase překvapí. A to mě baví.

kde hledat inspiraci

Ukázka 3 Stániných stories – jeden z tipů na imunitu a proti vyhoření – pohyb

9) Online kurz Reného Nekudy

Jak možná víš, píšu pohádky o chobotničce Muchlince. Ráda bych z nich udělala perfektní knížku pro děti, která bude rozvíjet jejich potenciál v hektickém 21. století. A díky tomuto cíli jsem se dostala na stránky kreativce a povídkáře Reného Nekudy.

Popravdě, dlouho jsem ho nesledovala pravidelně, ani nijak extra nečetla jeho blogové příspěvky. Zaujal mě až jeho zdarma mini kurzem Základy tvůrčího psaní. V krátkých videí s doplňkovými články se tak dozvím to nejdůležitější pro psaní románů a povídek. Reného přednes je poutavý a vše ukazuje na názorných příkladech z praxe.

10) Blog travelhackery Janči Schweighoferové

Desáté místo, kde hledat inspiraci (tentokrát pro cestování), patří blogu Slovenky Janky. Její příjmení nejsem schopna napsat, ale zato její blog čtu moc ráda. Já už sice nejdu cestou lowcost cestování, ale i tak mi Jančin blog přijde přínosný mezi všemi těmi travel blogy. Navíc na Janče miluji její workoholismus a dřinu dostat blog mezi špičku a díky tomu se tak živit pouze blogováním. V mé knihovničce trůní její knížka o letenkách Procestuj svět bez miliónov na účtě.

Tip z Nomádské stezky: I s blogerkou Jančou vznikl před lety rozhovor o cestování a letenkách. Zajímá-li tě, jak tě může živit blogování a kam všude se díky tomu Janča podívala, přečti si ho.

Bonusový tip – příběh Juraje Sutorise

S Jurajem web teprve tvoříme, proto tě zatím odkážu “pouze” na podcastový rozhovor o jeho životním příběhu. Jsem moc ráda, že se Juraj stal mým klientem, jinak by mi mohl jeho příběh a nezdolná píle na sobě makat uniknout. I když to asi ne, věřím, že bych se o něm jednou dozvěděla.

Kdo je Juraj? Především srdcař a člověk, co se jen tak nevzdává. Znáš snad někoho, kdo se vyhrabal z milionových dluhů a dostal mezi prestižní obchodníky, který teď bude pro nejmenované nakladatelství psát knihu nejenom o psychologii telefonování? Hltala jsem slovo od slova jeho příběh, který sdílí na svém Facebooku. Když už nic, tak mě to vždy nakopne zase jít něco dělat, protože mé výchozí podmínky pro podnikání byly tak 100 000x lepší. Jo a díky Jurajovi už po sauně vlezu do ledových jezírek. 🙂 Společně chystáme články o biohackingu, se kterým otužování dost úzce souvisí. Tak se těš!

Když to teď po sobě čtu, mám celkem různorodý záběr lidí, médií a témat (cestování, podnikání, psaní, otužování), které sleduju. Doufám, že i ty jsi našel svou dávku inspirace a třeba nové tváře na internetu.

Budu ráda, když se podělíš do komentáře o tvé “influencery”, resp. tipy, kde hledat inspiraci v 21. století. Ráda si rozšířím své obzory!

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře
 1. Barbora napsal:

  Díky za tipy 🙂 Já na hledání inspirace poslední dobou nemám nějak moc času, jakmile mám volno, snažím se vypadnout od počítače 😀 Ale Marii si na youtube najdu, alespoň zabiju dvě mouchy jednou ranou, protože moje angličtina? To je peklo 😀 😀

  • Hanka Šormová napsal:

   Ahoj Barčo, tomu rozumím – měla jsem to tak, když jsem jednom dělala copy a svůj blog. Co mám prtě, tak se právě večer na ten počítač i těším, abych provětrala mozek. Marii doporučuji anebo pro tvou profesi tu Elnu – i ona natáčí videa, akorát já s nimi nemám zkušenost.

 2. Nikol K. napsal:

  Hmm, hmmm, něco dělat špatně, když ti tam chybí můj běžecký blog https://maratonmama.cz :-D. Ale věřím, že až se odhodláš vyběhnout a začít trénovat na svůj půlmaraton, budu tě tam potkávat pravidelně :-D.

  • Hanka Šormová napsal:

   Haha, teď jsi mě dostala. Ano, zatím jsem nevyběhla. Po večerech plankuji, dřepuji a spíš přemýšlím, jak kila nabrat, než je po porodu shazovat. Ale ne, běhat fakt chci, příští rok jdu na brněnskou desítku (půlku si asi netroufnu). Jen prostě nemám hlídání navíc – chlap chodí až po 21 domů a to se mi už popravdě vybíhat nechce. A když náhodou hlídá mamka, tak to ty dvě hodiny dám radši klientům a blogování. Ale jsou to výmluvy, no jo. Věřím, že pomohou příkrmy, takže bude dítko na déle odložitelné. Jak jsi to řešila ty? Běžeckým kočárkem?

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.