VÍTEJ

NA NOMÁDSKÉ STEZCE

copywriterka Hanča Šormová

Krok za krokem na nomádskou stezku Aneb kuchařka pro digitálního nomáda

jak se stát digitálním nomádem

Jak se stát digitálním nomádem a pracovat odkudkoliv ze světa? Nevím, kde se mám vzdělávat, jaké kurzy jsou dobré a které jen lapači peněz? Taky se bojím, že nenajdu své zaměření v čem podnikat a nejsem zrovna technický typ člověka. Slyšel jsem něco o virtuálních mentorech, ale kde mám hledat toho svého přes digitální nomádství?

Tato smršť pochybností, strachů a otázek dopadá na mou hlavu poměrně často a já si díky tomu uvědomila, že na mém webu chybí nějaká ucelená “kuchařka” nomádství Aneb Jak se stát digitálním nomádem. Dále v článku očekávej mé osobní zkušenosti, které jsem za ta léta posbírala, co mně osobně (ne)sedlo, co doporučuji, ale názor si musíš udělat už ty sám.

Pamatuj: “Kdo nezkusí, nezjistí.” Nejsem zastánce biflování se teorie, načtení tuny knih a následných opatrných krůčků. Do všeho jsem šla po hlavě a mou cestu k nomádství (i copywritingu) si můžeš přečíst v samostatném eBooku, ale pak už jednej.

Jdi si za svobodou pracovní i cestovatelskou

Varování! Tento příběh, který se skutečně stal, ti může způsobit závislost na cestování. Přečti si pohádku za života, kterak nezaměstnaná matematička k cestování na full time job přišla.

Povídání je doplněné řadou odkazů, tipů a inspirativních myšlenek.

Značka: Psáno vlastním životem.

Pokud tě zajímá jen něco specifického, tady je stručný rozcestník článku:

1) Najdi si svého virtuálního mentora

Jestliže se cítíš do začátku totálně ztracený ve světě onlinu, digitálního nomádství a práce na dálku, jdi cestou virtuálního mentora. Pod tímto pojmem si představ fyzickou osobu, se kterou se nemůžeš setkávat osobně, ale zná dost o tvém oboru zájmu. Dokonce mentor o tobě ani nemusí vědět, ty ho pouze sleduješ – čteš jeho články, posloucháš videa/podcasty, jsi v jeho fanpage na FB – a napodobuješ. Ale neboj se tebou vytipovanou osobu oslovit a třeba zeptat, zda by tu a tam s tebou nedal Skype hovor.

Já jsem takto objevila Martina Rosulka z webu Digitální nomádství. Protože jsem byla vlezlá, napsala jsem mu o sobě e-mail. Slovo dalo slovo a mohla jsem na Martinově webu zveřejnit své články a sám mi přihrál copy zakázku. Také jsme měli tři Skype hovory, kde mě Martin nakopl a navedl v tom, kde jsem tápala.

Jak si najít mentora? Zadej do prohlížeče sousloví “digitální nomádství” a hledej osobní blogy o tomto lifestylu. Nebo využij hashtagů na Instagramů, i tam je spousta lidí pracujících na cestách. Inspirativní osobnosti najdeš i v tematických FB skupinách. Bude o nich dále řeč. Nemusíš zůstávat jen u českých zástupců tohoto fenoménu 21. století, pokud ti nevadí cizojazyčné weby.

Můj tip: Mentora můžeš mít dříve, než začneš tušit své podnikatelské zaměření. To byl i můj případ. Až díky Martinovi jsem objevila oblasti copywritingu, affiliate marketingu či možnost tvorby vlastního online produktu.

2) Neustále se vzdělávej

Skončením školní docházky vzdělávání nekončí, ba naopak, zejména pokud toužíš po vlastních podnikatelských projektech. Doba se rychle mění a ty se musíš přizpůsobovat. Na druhou stranu výhoda této technické doby spočívá v neomezeném přísunu informací na Internetu. Musíš jen umět hledat.

Dám ti tipy na mnou prošlé kurzy a přečtené knihy. Jen varuji, jsem typ člověka, co si něco zaplatí, aby se dokopal kurz dokončit a skutečně z něho vytřískal maximum. To ale neznamená, že neexistuje řada zdarma materiálů. Nemusíš do svého počátečního vzdělání investovat ani korunu, ale zase to stojí čas.

Kurzy

  • Můj mini zdarma e-mailový kurz Digi nomád.
  • Zdarma kurz od nomádky Lindy Martiškové (dříve Nezhybové).
  • Placený online kurz na portálu Travel Bible.
  • Široký výběr kurzů na různá témata najdeš na portálu Naučmese – jedná se ale o prezenční kurzy po celé ČR (mimochodem, platformu Naučmese vymyslel a založil nomád Adam Marčan).
  • Online placené kurzy na široké spektrum témat (nejen z onlinu) jsou také na webu Udemy, pokud ti nevadí angličtina.
Můj tip: Nekupuj kurzy na Udemy za plnou cenu. Velmi často bývají akční ceny okolo 10 USD.

Osobně mě láká prezenční kurz Digi semestr, který probíhá 13 sobot v Praze. Je vhodný pro každého, koho zajímají technologie a principy online světa. Využiješ, i když nebudeš pak dělat online marketing pro klienty, je skvělým výchozím bodem i pro vlastní projekty. Kdyby nekončil až v květnu 2019, určitě bych se ho zúčastnila i za tu vyšší cenu kurzovného.

Knihy

  • Travel Bible – v knížce je několik kapitol věnovaných digitálnímu nomádství, zbytek popisuje především levné cestování. Mou recenzi na knížku si můžeš přečíst v dřívějším článku. Knížka existuje v tištěné i digitální podobě, můžeš si k ní zakoupit i roční členství do VIP sekce plné článků a slev (nejen) pro nomády.
  • Kniha Digitální nomád od Martina Rosulka – celá knížka se věnuje problematice nomádství (co si pořídit, jak na pojištění, jak si najít zakázky, v čem pracovat, atd.). Opět existuje v tištěné i online podobě. V mé recenzi na knížku najdeš i speciální odkaz s 10% slevou na knížku.
  • Knihy z nakladatelství Jan Melvil Publishing – tady je opravdu těžké doporučit jednu z nich do začátku. Postupně kupuji další a další podle problému, který mě v podnikání trápí. Začni s 4hodinovým pracovním týdnem od Ferrise a pokračuj s Na volné noze od Roberta Vlacha. Dál už uvidíš sám.
  • Má vlastní kniha o nomádství a s pracovním sešitem:

Chceš také pracovat jako digitální nomád na cestách?

Už tě nebaví čekat na šéfovo ano, abys odjel na dovolenou? Radši by ses nevracel z cest. Chápu, proto jsem sepsala eBook Z necestovatelky digitální nomádkou, kde najdeš krok za krokem:

  • jak se jím stát a jaké máš pracovní možnosti
  • jak si budovat svou osobnostní značku v oboru
  • co je to ten polopasivní příjem a jak si ho budovat na blogu (mimochodem i ten si společně v eBooku vybudujeme)
  • a další bonusy jako Skype konzultaci zdarma, případné dohození zakázek ode mě

Blogy

Vybrala jsem pouze blogy digitálních nomádů, které sleduji. Nebudu vypisovat velké množství technických a marketingových blogů, protože tady už záleží na tvém zaměření. Tyto blogy jsou ideální, pokud chceš poznat nomádství očima lidí, kteří tak žijí. Navíc si mezi nimi můžeš najít svého virtuálního mentora.

  • Můj blog Na nomádské stezce, konkrétně ti doporučuji rubriku Práce na cestách.
  • Digitramp – blog Pavla, který se na cestách živí programováním a strávil tak například půl roku v Asii.
  • Již výše zmiňovaný blog Digitální nomádství od Martina Rosulka. Osobně bych řekla, že jeden z nejpovolanějších českých blogů na toto téma. Vždyť Martin nomádí od roku 2011, pracoval v Austrálii, Kanadě, projel Asii i Jižní Ameriku.
  • Loudavým krokem – blog manželů Lucky a Lukáše, kteří společně podnikají v onlinu, ale mají i své vlastní projekty.
  • Blog Verči “Weef” Šubrtové, která hodně mluví o udržitelném cestování, ekologii a zero waste. Na mém blogu jsem Verču vyzpovídala v rozhovoru o cestování.
  • Blog Nomádka od Lindy Martiškové, kde najdeš například její kurzy grafiky, ale i vlastní podcast.
  • Travel with blondie – blog nomádky Markétky Mandíkové, která cestuje světem spolu s přítelem. Kromě prací v onlinu je živí i prodej přes Amazon a jejich osobní produkty.
Můj tip: Většinu výše zmíněných podnikatelů-nomádů jsem vyzpovídala a sepsala článek 14 digitálních nomádů prozradilo své začátečnické chyby. Tak se z nich radši zavčas pouč.

Podcasty

Podcasty jsou pro mě stěžejním zdrojem ke studiu, neboť je poslouchám při jakékoliv rutinní činnosti (chůzi, v MHD, vaření a možná budu i při kojení :D).

Pokud si o nich doteď neslyšel, tak si pod slovem podcast představ audio soubor, který jeho tvůrce umísťuje kdekoliv na Internetu. Úplně nejjednodušeji si podcast můžeš představit jako televizní nebo rádiový pořad. Jak s nimi začít a kterých 7 je mých nejoblíbenějších si přečti v článku.

Pro začátek bych ti doporučila alespoň následující:

Existují rovněž zahraniční podcasty, které se věnují alespoň okrajově nomádství. Omrkni například show Tima Ferrise či Dana a Iana z Tropical MBA. Ti druzí dva sdílejí zkušenosti o tom, jak začít podnikat nezávisle na místě, včetně rozhovorů s dalšími nomády.

Vím, jak někdy bolí se dokopat učit něčemu novému. Pokud rozběhneš podnikání nebo práci pro klienty, vše se stává prioritnějším než čtení a poslouchání dalšího know-how. Proto je vhodné si ze sebevzdělávání udělat návyk. Abych ti to usnadnila, připravila jsem pro tebe 21denní Vzdělávací výzvu, kdy ti budu po 3 týdny zasílat notifikace/tipy a myšlenky, které tě povedou k návyku sebevzdělávání. Stačí, když se přihlásíš, výzva je zadarmo.

Vzdělání nikdy nekončí…

3) Obklop se stejně smýšlejícími lidmi Aneb networkuj

Jsem děsný introvert, co je nejraději zalezlý doma s PC. Ale pokud jsem chtěla získat znalosti, občas cestovat s dalším digitálním nomádem, najít lidi, kteří mi rozumějí (v rodině to moc nebylo), musela jsem vylézt ze své ulity. Začala jsem networkovat. Pravda je, že je to především v online rovině, ale občas se dohrabu i na veřejný sraz. 😀

Ať už jsi příznivcem osobních setkání, nebo jsi introvert jako já, networking ti doporučuji. I kvůli rozjezdu podnikání a zejména získání budoucích pracovních zakázek. Vybrala jsem pro tebe FB skupiny stejně zaměřených lidiček:

  • Nomádky na cestách – pouze pro děvčata, neboť někdy řešíme pro nás specifická témata.
  • Nomádský mistermind – tato skupina už je pro všechny. Deniska s Martinem pořádají pravidelné Live vysílání, kde jim můžeš klást otázky.
  • Podnikáme online – opět skupina pro všechny.

Existují i další skupiny, jako třeba Digitální nomádi, ale ty už mě neoslovily, protože nejsou osobní. Nemám z nich pocit, že ti tam lidé chtějí poradit. Ale zkus. Až budeš znát své zaměření, pak hledej specializované skupiny. Některé z nich pořádají živé srazy, jako například lidé okolo portálu Na volné noze.

4) Najdi své (podnikatelské) zaměření

Toto bývá nejpalčivějším problémem každého, kdo chce vyskočit z rutiny zaměstnání a přejít na volnou nohu (a časem pracovat ze světa). Někdo z nás to ví okamžitě, odmala má jasné koníčky, jiný musí hledat a zkoušet. Ani jedna cesta není špatná a je přirozené, že za život změníš své zájmy i práci několikrát.

Pokud skutečně tápeš ve svém zaměření, doporučuji ti se odpíchnout od dvou věcí:

  1. Zjistit své slabé a silné stránky pomocí Gallup testu.
  2. Ptát se svého okolí, v čem jsi dobrý a s čím jim umíš poradit. Mnohdy právě tví kamarádi dokážou lépe odhadnout, kde jsou tvé silné stránky než ty sám. Tuto techniku popisuji v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Ačkoliv jsem měla jasno v tom, že chci psát (nejprve copywriting, později být spisovatelkou beletrie), hledala jsem dál, v čem se dá uplatnit. To zejména kvůli vlastním online projektům, které by mi tvořily chytrý (polopasivní) příjem na cestách. Tehdy jsem čerpala z následujících zdrojů:

  • eBook Najdi svůj online grál od nomáda Petra Nováka – v knížce je popsáno hned několik metod, jak hledat mezeru na trhu a zejména jak verifikovat, zda nový online produkt v nalezené mezeře bude bonitní (úspěšný a finančně návratný).
  • Kniha Travel Jobs – druhé dílo od autorů knihy Travel Bible. Tentokrát kluci popisují 135 reálně ověřených postupů, jak pracovat na dálku. Líbí se mi, že každý postup má svého autora, který se tak živí. Navíc zdaleka ne u všech “profesí” musíš umět IT technologie a pracovat v onlinu. Tudíž knížka je vhodná rovněž pro ty, kteří hledají práci na dálku bez technických znalostí.
  • Základní kurz Podnikání z pláže (nebo ještě lépe Plážová přípravka). Vím, že hodně lidí zatracuje kurzy infopodnikatelů (takže i Stáni Mrázkové), ale zrovna na Stáňu nedám dopustit. Díky ní jsem našla své téma, vybudovala technicky tento web a naučila se znalosti z marketingu, které jsem následně využila i při práci s klienty. Seznámení se s bezvadnou komunitou lidí ani nezmiňuji. Ale ano, je potřeba dobře vybírat mezi rádoby infopodnikateli na českém trhu!

Chceš vydělávat pomocí vlastního webu?

Řada digitálních nomádů (podnikatelů na volné noze) má vlastní web. Slouží jim zejména jako portfolio pro budoucí klienty. Proč ale nenechat web i něco vydělat sám na sebe? Já to tak dělám a beru to jako skvělý budoucí přivýdělek k mizerné rodičovské. Pro tvou představu: za 13 dní v lednu mi blog vydělal 8055 Kč (affiliate marketing + prodej eBooků) a rodičák bude jen 7600 Kč.

Jestli tě láká monetizace blogu, pak ti mohu nabídnout:

5) Pořiď si techniku

Pod technikou myslím užitečné online nástroje a pak samozřejmě hardware (mobil, počítač, tablet, foťák…). Ačkoliv mám všechno od Applu, řada dalších nomádů má věci od Applu, nemusíš hned pořizovat drahou techniku této značky. Hodně záleží, v jakém oboru budeš pracovat, kde budeš pobývat, odkud budeš pracovat a jak moc se chceš přesouvat.

Dříve jsem hodně řešila kamery a foťáky, protože jsem myslela, že Instagram a travel blog se bez super truper techniky neobejde. Nakonec jsem skončila u iPhone SE, protože pro mé potřeby to prostě stačí (já především píšu). Pokud stále dumáš na foťáky, odkážu tě na článek Jaký je nejlepší fotoaparát pro blogery od Loudavým krokem.

Před nákupem jakékoliv techniky se doporučuji poradit v nomádských FB skupinách, které jsem uvedla výše. Často můžeš narazit i na lidi, kteří levně odprodávají svůj starší model.

Co ti ale může značně ušetřit čas a zvýšit efektivitu práce, je využívání online nástrojů. Mnohé z nich jsou zdarma nebo mají free (trial) verze. Jejich celá řada, ale alespoň ty základní jsem nastínila v článku Online nástroje, bez kterých se neobejdu. Začni minimálně s Trello, Pocket a Evernote.

jak se stát digitálním nomádem - potřebná technika na cesty

Technika značky Apple není vždy nutností. Záleží, kam budeš cestovat a jaká bude náplň tvé práce

6) Vydej se na cestu

Já jsem měla úspory a jsem ambiciózní (možná taky workoholik), proto jsem cestovala od samého počátku mého nomádství. Ale tuším si, že toto není cesta pro každého. Zpětně si myslím, že než poprvé vyrazíš pracovat na dálku, je vhodné:

  • Mít finanční rezervu – alespoň na jeden měsíc tvých nákladů.
  • Mít vyřízené plné moci, aby za tebe mohl někdo v ČR fungovat v případě nenadálých událostí (na poště, finančáku, atd.).
  • Mít nasmlouvanou alespoň jednu dlouhodobou spolupráci. Klient by měl vědět, že budeš pracovat na dálku (a souhlasit s tím), ať nevzniknou později problémy a ty se nemusíš vracet (nestalo se mi).
  • Vyzkoušet si, jak pracuješ v jiném prostředí. Tj. jdi do kavárny, odjeď na chatu, změň město, zajdi do coworkingu…
  • Zařídit si dobré cestovní pojištění. Osobně mám celoroční světové pojištění. Srovnání možností celoročních pojištění najdeš v článku od Travel Bible.
  • Umět cestovat pomalu.

Poslední bod považuji rovněž za důležitý, neboť já jsem to neuměla. V roce 2017 jsem cestovala z místa na místo, stopovala, dobrovolničila, zkusila couchsurfing, projela cca 17 zemí na 5 kontinentech. Finančně jsem to utáhla, práci taky zvládala, ale byla hodně unavená. Nehledě na to, že pomalé cestování (slow traveling) tě ve výsledku vyjde finančně levněji.

Na cestách a při jejich přípravách užiješ řadu šikovných aplikací a webů. Například:

  • Nomad List – přehledy míst, odkud můžeš pracovat a kolik tě to tam bude stát. Najdeš tu i coworkingy v daných zemích a mnoho dalšího.
  • Numbeo – užitečný web pro srovnání životních nákladů v ČR s jinou zemí. Je dobré mít přehled, kolik v cizině utratíš za nájem, potraviny, základní služby…

Dalších 11 webů, které používám na plánování cest, jsem sepsala v dřívějším článku.

Můj tip: Na první nomádskou expedici nemusíš nutně do zahraničí. Pro začátek se vydej někam po České republice, aby sis ozkoušel práci z jiného prostředí. Zkus například chatu Retreat, kterou vlastní nomádi Vlachovi. Klidné pracovní místo v Beskydech vyhledávají pro práci spisovatelé, hudebníci i další online podnikatelé.

7) Ještě nějaké strachy?

Bojím se, že digitální nomádství (práce na dálku) je moc drahé. Tady dost záleží na tvém životním stylu a jak máš v ČR zajištěné bydlení. Vyzpovídala jsem další 3 nomády ohledně jejich finančních nákladů na cestách a doma v ČR. V článku Jak drahé je pracovat na cestách tak zjistíš konkrétní čísla a že ani hypotéka/leasing někomu nebrání pracovat půl roku z ciziny.

Nemám žádný počáteční kapitál. Jak můžu něco rozjet? Jediné, co jsem si na začátku podnikání koupila, byl laptop a později doménu webu. Notebook jsem navíc nepotřebovala, jen jsem chtěla nějaký lepší. K řadě online profesí nepotřebuješ žádný počáteční kapitál, pouze chuť se vzdělávat a zkoušet.

Samozřejmě něco jiného je rozjíždět e-shop, kde musíš nakoupit zboží a zařídit další záležitosti. Doporučuji začít s práci pro klienty a postupně přecházet na vlastní projekty, které zafinancuješ z příjmů od klientů. Navíc existují možnosti jako fundraising, crowdfunding a další. Opět stačí jen hledat způsoby!

Mám (či plánuji) děti. S nimi není nomádství možné. Nemyslím si! Naopak věřím, že díky volné pracovní době budu mít na děti více času. Sleduji například rodinu Tatransky, která cestovala se třemi školáky osm měsíců po jižní Asii. S maminkou Luckou jsem natočila svůj první podcast Cestování s dětmi není překážkou.

Na Facebooku existuje skupina Cestování s dětmi, kde rovněž najdeš řadu užitečných informací včetně tipů na destinace, kam jet s dětmi. Dále doporučuji sledovat Saša jede (na mě je to už opravdu vysoký level, ale proč ne), Objevíme svět nebo LivePla net (mají už starší děti). Pro mě je velice inspirativní Verča z webu Krkavčí matka, která zvládá cestovat (pracovat) sama se 3 malými dětmi.

Mám v ČR hypotéky na bydlení. Co s tím? Ani hypotéka není překážkou, stačí byt chytře pronajímat. Buď dlouhodobě jedněm lidem (mám osobní zkušenost, když jsem půlroku žila na Maltě), anebo využít možností služby Airbnb. Pronajímání bytu/domu skrze Airbnb, které splatí hypotéku, popisuje nomádka Hanka na svém webu Finance pro život.

Mívám sklony k prokrastinaci. Co když ji neukočíruji v zahraničí? A kdo nemá? 🙂 Povětšinou pobyt v cizině pomáhá k efektivnější práci. Chceš rychle udělat povinnosti, abys mohl prozkoumávat okolí. Opět jsem vyzpovídala řadu freelancerek-nomádek, kde a jak pracují na cestách a hlavně jaké mají antiprokrastinační triky. Můžeš se inspirovat!

Mám strach, co na to bude říkat mé (nejbližší) okolí. Předně si musíš uvědomit, že je to tvůj život, do kterého ti nemá nikdo mluvit. Ale rozumím ti, neboť jsem sama bojovala s velkým nepochopením ze strany rodiny i několika bližších kamarádů (na ty už jsem totiž neměla tolik času při rozjezdu podnikání).

Má rada zní: “Dej tomu čas”. Nenech se odrazovat, vyslechni je, nic nevysvětluj, ale spíše jejich obavám naslouchej. Jak časem budeš vydělávat a budeš spokojený, rovněž okolí začne být spokojené a uklidní se. V neposlední řadě se obklop stejně smýšlejícími lidmi (networkuj).

Snadný tip, co udělej ještě dnes

Protože článek byl vyčerpávající, nebude ani dnešní tip žádná rychlovka. Zkus alespoň dva body ze čtyř a uvidíš, jak se zase posuneš o kousek blíž k digitálnímu nomádství:

  1. Najdi si svého online mentora.
  2. Přihlas se do zdarma kurzu Digi nomád a pravidelně čti e-maily, plň úkoly na doma.
  3. Přečti si obsáhlý článek Dana Tržila o digitálním nomádství, kde jsou zase jiné pohledy na problematiku.
  4. Mrkni do sekce Slev pro nomády (pravý obrázek), které tady na webu mám. Postupně přidávám další, aby tvůj start na nomádskou stezku byl ještě snazší.

Pomohla ti tato kuchařka o digitálním nomádství? Možná i tvůj kamarád hledá, jak se stát digitálním nomádem a pracovat na dálku. Tak si článek nenechávej pro sebe a sdílej ho dál! Za to ti patří můj dík i úsměv.

Hanka Šormová
Mezi mé 2 vášně patří psaní a cestování. Dneska ukazují svým klientům, jak pomocí toho prvního dosáhnout toho druhého. Ale především inspiruji lidi k tomu, aby nečekali na nějaké AŽ a své sny si plnili okamžitě. A nemusí se zdaleka jednat jen o cestovatelské sny.

Jsem autorkou eBooku 5 + 1 kroků, které tě zvednou z gauče do světa. Díky němu se začnou plnit tvé sny a sám se rozpohybuješ. Pro vášnivé cestovatele jsem sepsala na 80 vychytávek a tipů v eBooku Cestuj na pohodu a bez nervů, aby si šetřili čas i korunky na další cesty. A pro všechny nadšence do práce na cestách, kde už nemusí čekat na souhlas šéfa o dovolenou, mám krok za krokem návod v eBooku Z necestovatelky digitální nomádkou.

Můj příběh si můžeš přečíst tady.
Komentáře
  1. Matěj napsal:

    Díky za tenhle článek! S přítelkyní jsme se rozhodli přestěhovat z Prahy do malého města a už asi dva měsíce řešíme, jak to vykoumáme s prací. Mne se to tak úplně netýká, já už z domu vydělávám nějaký ten pátek, letos to bude třetí rok co aktivně obchodu na forexu a angažuju se ve forex komunitě a v posledních měsících se do toho snažím šlapat doopravdy naplno, ale přítelkyně má teda s hledáním remote práce neskutečný problém. Všude se mluvilo o tom, jak teď firmy začnou upřednostňovat práci z domu, jak se všechno změní apod., ale popravdě – nám se to tak nezdá 😀 A to hledáme oba, aktivně, skoro každý den.
    Tvůj článek mi ukázal trochu jiný pohled, že to možná půjde i jinak, než spoléhat na nabídky firem, musíme si tu příležitost prostě vytvořit sami, jinak to nepůjde. Takže ještě jednou díky, jen jsem chtěl dát vědět, že návod je užitečný i pro „nenomády“.

    • Hanka Šormová napsal:

      Jéé, tak to mě těší. A co přítelkyně dělala, než jste se přestěhovali? Třeba by na tyto její schopnosti (klidně i ty upozaděné v dětství) šla napasovat práce na volné noze. Ano, nespoléhala bych se jen na nabídky firem, možná na podzim to bude lepší (bude se dost propouštět), ale systém je stále dost zkostnatělý, pokud nechce jít přímo do IT. Ještě mě napadá, že mezi posledními novými články mám tipy na blogy k dalším nomádům s jinými profesemi než mé copy, tak i třeba tam nasměruj přítelkyni. Přeji hodně nervů a šťastnou ruku při výběru práce/podnikání 🙂

      • Matěj napsal:

        Teď naposledy byla vedoucí v malém obchůdku v nákupním centru, takže celkem zvládá i organizační věci, tabulky, atd., což nás trochu přivedlo i na nápad, že by mohla být virtuální asistentkou. Každopádně, teď má něco rozjednáno v menší marketingové firmě, kde by mohla pracovat remote, tak si držíme palce, aby to konečně vyšlo. Pokud ne, asi bude muset vsadit na jednu kartu a prostě se do něčeho pustit po hlavě, jinak už nevím 😀 A díky za tip na článek 🙂 Kouknem na to!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.